5. Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

International ve ülke ligleri ne anlama gelir?
International ligde bütün dünyadan oyuncular olabilir, ancak ülke liglerinde sadece o ülkeden olanlar oynayabilir. Şu anda bütün ülkeler için lig bulunmamakta ancak, oyun ilerledikçe bunu geliştikçe yeni ülkeler eklenecektir.

Kredi ne içindir ve nasıl elde edebilirim?
The ML'de krediler çok çeşitli yerlerde kullanılabilir. Kendi sahanızda hazırlık maçı yapmak için bir, özel kupa oluşturmak veya özel kupaya katılmak için (eğer ücretsiz değilse) birden  fazla, ve takımınızı antrenman kampına göndermek için yine bir krediye ihtiyaç duyarsınız. Her sezon başında 15 kredi bedava alırsınız ancak, daha fazlasını istiyorsanız Seçenekler / Kredi satın alma menüsüne gidip satın alabilirsiniz.

Krediyi paraya, parayı krediye nasıl çeviririm?
Seçenekler / Tercihler menüsünde Kredi değişimi adlı bölümde bu işlemleri yapabilirsiniz.

Maçlar ne zaman oynanır?
Maçlar günde iki kere; saat 03:00 (TSİ 04:00) te ve 15:00 (TSİ 16:00) da oynanmaktadır. Hafta sonları düzenli maçlar oynanmaz.

Antrenmanlar ne zaman yapılır?
Antrenmanlar saat 09:00 (TSİ 10:00) ve 21.00 (TSİ 22:00) olmak üzere günde iki kere yapılır. Hafta sonları düzenli antrenmanlar yapılmaz.

Antrenman kampları ne zaman yapılır ve nereden bir tane ayarlayabilirim?
Antrenman kampları belirli (sabit) haftalarda saat 18:00 (TSİ 19:00)'da yapılır. Birincisi sezon başlamadan önceki Pazar günü yapılır. Diğer üçü yine Pazar günleri (10, 20 ve 30.haftalar), sonuncusu ise (36.haftada) Çarşamba günü yapılır. Bir kamp ayarlamak için Takım / Takım antrenmanı bölümüne gitmelisiniz. Kampın maliyeti yapacağınız seçimlere göre 500.000$ ile 2.500.000$ arasında değişebilir. Ayrıca bir de kredi harcanır. Eğer kampı iptal ederseniz ödediğiniz kredi ve para iade edilir.

Özel kupa nedir ve özel kupa maçları ne zaman oynanır?
Özel kupalar oyuncuların kenilerinin oluşturduğu kupalardır. Kupayı oluşturan kişi, hangi kategorideki, kaç tane takımın katılabileceği gibi detaylara karar verir. Para olarak maliyet değişebilir ancak, her katılımcı takımdan 2 kredi alınır. Bu maçlar sadece hafta sonu yapılır; hem Cumartesi hem de Pazar. Rakip için otomatik çekiliş saat 12:00 (TSİ 13:00)'te yapılır ve yarım saatte bir maçlar yapılır.

Özel kupa kazananların ödülü nedir?
Kupayı kazanan takım, katılımcı sayısı x 50.000$ ve her 8 katılımcı x 1 kredi kazanır. Kupa ikincisi ise, katılımcı sayısı x 25.000$ kazanır. Ayrıca takımınız kupa maçları yaparak tecrübe ve beceri kazanmaktadır.

Resmi kupa nedir ve ne zaman oynanır?
Resmi kupalar The ML merkezi tarafından düzenlenir. Şu anda lig kupası, departman kupası ve şampiyonlar ligi kupası bulunmaktadır. Ancak gelecekte UEFA kupası da düzenlenebilir. Takımlar kupalarda otomatik olarak katılırlar. Ve hiç bir maliyeti yoktur. İlk 4 kategori lig kupasına katılırken, daha aşağısı için departman kupaları bulunmaktadır.

Resmi kupaları kazananların ödülleri nelerdir?
Lig kupasını kazan takım 5.000.000$ ve 10 kredi kazanır, bunun yanında, depatman kupasını kazananlar ise 1.000.000$ ve 2 kredi kazanır. İkinci olanlar sırasıyla 2.500.000$ ve 500.000$ kazanırlar.

Pleyof sistemi nasıl çalışır?
Bu maçlar 31-33.hafta arasında oynanır.
Ligi 2. ve 3. bitiren takımlar yükselmek için pleyof maçları yaparlar. 2. ve 3. olan takımlar önce birbirleriyle tek maç yapar, kazanan, bir sonraki kategoride yer alan takımlardan 2. ve 3.'nün galibi ile yine tek maç yapar, kazanan son olarak üst ligte düşme hattında olan takımlardan biri ile yine tek maç yapar. Bu 3 maçı kazanan üst lige çıkacaktır. Eğer birini kaybederse gelecek sene şansını tekrar denemek zorunda kalacaktır.
Ligi 11. ve 12. olarak tamamlayanlar da düşme hattında olup düşme pleyofları oynayacak takımlardır. Bu 33. haftada oynana tek bir maçtır. Oynayacağı takım ise, yukarıda da anlattığımız gibi, yükselmek için 3. maçına çıkacak olan, bir alt kategori takımlarından 2. veya 3. olarak ligi bitiren bir takımdır.

The ML'de diğer menejerlerle normal iletişim kurmanın yolu nedir?
Menejerlerle bulışmak için en kolay yol ML-Sohbet'tir. Bunun için Genel / ML-Sohbet kısmına gitmeniz gerekir.

Oyuncu cezaları - Nasıl çalışır?
Cezalar bir oyuncunun aldığı faul puanına göredir. Sezon boyunca aldığı 3-5-7-8-9-10... faul puanlarında cezalı olur. Sarı kartlar bir faul puanı demek iken kırmızı kartlar ise 2 faul puanı demektir. Eğer oyuncunuz ceza almışsa bir sonraki lig maçında oynayamayacak demektir. Yani hazırlık maçları ve bütün kupa maçlarında oynayabilir.

Bir oyuncuya nasıl teklif verilir?
Bir oyuncuya verilen tekliften itibaren teklifin kabul edilebilmesi için 12 saatlik bir bekleme süresi bulunmaktadır. Bu süre oyuncu transferlerinde, menejerlerin düşünme vakti olsun diyedir. Bu zaman zarfında teklifinizi geri çekemezsiniz ancak, oyuncunun sahibi teklifi reddedebilir.

Hangi oyuncu sahada hangi pozisyondadır?
4-4-2 ye göre anlatalım. 1 numara her zaman kalecidir (takım seçimi sayfasında mavi renkli satır). 2 numara sol defans, 3 ve 4 numara orta defans, 5 numara da sağ defanstır (takım seçimi sayfasında yeşil renkli satırlar). Defansta olduğu gibi orta sahada da 6 numara sol, 7 ve 8 orta, 9 numara da sağ orta saha demektir (takım seçimi sayfasında kahve renkli satır). Ve son olarak, 10 numara sol forvet, 11 numara da sağ forvettir.

Tatile çıkıyorum, ne yapmalıyım?
The ML cep telefonlarında da kullanılabilir. Mob.managerleague.com adresi ile WAP servisleriyle sisteme bağlanabilirsiniz. Normalde yapabileceğiniz her şeyi böyle de yapabilirsiniz. Takımınızın ilk onbirini dinlenmeye alırsanız dönene kadar sizi idare ederler.

Oyuncularım beceri ve kalite kaybediyor! Neler oluyor?
Sezonlar arasında oyuuncularınız tatile çıkar, bira içip bir sürü hamburger yerler. Bundan dolayı beceri ve kaliteleri düşer ki bunları geri kazanmak o kadar kolay değildir. Lig maçları başlamadan önce birkaç hazırlık maçı yapmak kaybedilenleri geri almak için iyi bir fikir olabilir.

Patron bir oyuncuya teklif vermeme neden engel oluyor?
Patronun verdiğin teklif üzerinde düşünür, kendince teklifin kötü olduğunu düşünüp reddedebilir. Daha uygun bir oyuuncu almayı denerseniz kabul edecektir.

Bir oyuncu neden kişisel problemlerinden dolayı bana gelmiyor?
Evet, kişisel problemleri olabilir. Olmalı da, sonuçta o da bir insan, veritabanında saklı bir kaç rakamdan ibaret değil.
İpucu: Başka bir takımdan başka bir oyuncuya teklif verin, bu işe yarayabilir.

Oyuncunun yanındaki kırmızı artı ne anlama geliyor?
Kırmızı artı, oyuncunuzun ya sakat ya da oynayamayacak kadar yorgun olduğu anlamına gelir. Yine de siz bilrisiniz, ama çok kötü oynayacaktır. Oyuncunuzun kondisyon kazanması için bireysel antrenmanını dinlenme olarak ayarlamalısınız.

Toplam 18 oyuncumla iflas ettim ve yeterince para kazanamıyorum, ne yapmalıyım?
Para kazanmak için başkalarını hazırlık maçına davet edebilir  veya özel kupalara katılabilirsiniz. Bilet fiyatlarınızı da ayarlayabilirsiniz. Seçenekler / Tercihler / Krediler > Para bölümüne gidip kredilerinizi paraya çevirebilirsiniz. Eğer sezon bitiminde paranız -5.000.000 ise, patron sizi kovacaktır. Bunun anlamı sizin ve takımınız için oyun bitmiştir. Takımınızı kaybedecek ve yeni bir takım almanız istenecektir.

Takımımda 18 oyuncu varken de bir oyuncum emekli olabilir mi?
Evet olabilir. Ama şanslısın ki, eğer patron bu durumun farkına varırsa, otomatik olarak bir-iki ucuz oyuncuyu takıma katabilir, böylece siz de tam kadro maça çıkabilirsiniz.

Hileli veya şüpheli bir işlem gördüğümde ne yapmalıyım?
Eğer bu şüpheli bir transferse, teklifin sonundaki rapor tuşuna basın. Eğer bunun dışında bir durum ise ML-Sohbete (Genel / ML-Sohbet) girip yöneticilere ulaşabilir veya forumlarda yönetici olarak görevlendirilmiş olan arkadaşlarımıza özel mesaj atabilirsiniz.

Neden bilet fiyatını £50'in üzerine çıkaramıyorum?
Bilet fiyatları sistemi dengede tutacak şekilde ayarlanmıştır. Aksi taktirde çok yüksek fiyatlar uygulanabilirdi.

Oyuncularımın maaşları birden ciddi oranda arttı. Neler oluyor?
Oyuncunuzun maaşını etkileyen birkaç şey vardır. Eğer oyuncunuzun kalitesi artarsa veya bir üst lige çıkarsanız maaşlar artar.

Maksimum stat kapasitesi nedir?
Şu anda maksimum 70.000'dir.

Moralim devamlı düşüyor, veya birden 50'ye düşüyor. Neler oluyor?
Maç kaybetmeye başladıysanız, oyuuncularınızın morali de düşmeye başlamıştır. Her sezonun başında her takımın morali, taze bir başlangıç için 50 olarak ayarlanır.

Antrenman becerilerim azalıyor. Neden?
Öncelikle, sezon değişimlerinde (tatil, antrenman yok, bira içme vs) becerilerde düşüş olur. Bunun dışında nadiren de olsa antrenman yapan bir oyuncunuzun antrenman için seçili olmayan becerilerinde düşüş olabilir. Bu çok düşük bir olasılıktır ve böyle birşey yaşamanız sadece şanssızlıktır.

İflas ettim, şimdi ne olacak?
Sezon sonunda paranız -5.000.000 ise patron sizi kovacaktır. Bunun anlamı sizin ve takımınız için oyun bittmiştir. The ML'e yeniden kaydolup yeni bir takım almalısınız. Para kazanmak için oyuncu satabilir veya hazırlık maçları yapabilirsiniz. Seçenekler / Tercihler / Krediler > Para bölümüne gidip kredilerinizi paraya da çevirebilirsiniz.

Maç ilk onbirde başlayan ile yedek bekleyenin elde ettiği tecrübe aynı mıdır?
İster ilk onbirde başlasın isterse de sonradan maça girmiş olsun, bir oyuncunun tecrübe kazanması için maçta 15 dakikadan fazla oynaması gerekir.

Takımım tamamen genç oyunculardan oluşursa daha mı kötü oynar?
Kadrosunda 17 yaşında bir sürü oyuncu barıdıran takımlar, koordinasyon eksikliğinden dolayı penlatı problemiyle karşılaşırlar. Takım yaş averajı 24'ün altındaysa penaltı problemi çekersiniz, 24'ün üzerinde bir ortalamınz varsa bu büyük bir avantajdır.

Hesaplanan vergi ne demektir?
Bu vergi sezon içerisinde yaptığınız işlemlerden elde ettiğiniz kar üzerinden hesaplanır. Ödenmesi zorunludur. Daha fazlası için bir sonraki soruya bakınız.

Karımdan düşen vergi nasıl hesaplanıyor?
0-2.000.000 $ : 0%
2.000.001 - 5.000.000 $ : 10%
5.000.001 -10.000.000 $ : 20%
10.000.001-20.000.000 $ : 30%
20.000.001-50.000.000 $ : 40%
50.000.001 ve fazlası $ : 50%

Teknik elemanlar kimlerdir ve ne iş yaparlar?
The ML'de 7 tür teknik eleman mevcuttur. Bunlar oyuncu gelişimlerine ve stat bakımına yardımcı olurlar.
Koç (Klc) - Antrenmanlarda kalecilere yardımcı olur.
Koç (Def) - Antrenmanlarda defans oyuuncularına yardımcı olur.
Koç (Os) - Antrenmanlarda orta saha oyuncularına yardımcı olur.
Koç (For) - Antrenmanlarda forvetlere yardımcı olur.
Hademe - Stadınızdaki bozulmaların yavaşlamasına sebep olur. Bu, en önemli teknik elemandır diyebiliriz çünkü kimse 12.000.000'luk bir güncellemesini kaybetmek istemez. Tavsiyemiz, en azından orta kalitede bir hademeyi işe almanızdır.
Fizyoterapist - Antrenmanlarda olabilcek sakatlanmaları engeller.
Gözlemci - Oyuncu aramalrınızda size yardımcı olur, ancak sezonda sadece bir kez. Gözlemcinin işlevi arama yaptığınız oyuncular içerisinden düşük potansiyelli olanları ayıklamak ve elemektir.

Eğer düşük bir kategorideysem en iyi teknik elemanları işe almam gerekir mi?
Teknik eleman işe almak ekonominize büyük etki yapar. Yeterince zengin değilseniz 7 tane mükemmel seviyede teknik elemanı işe almanızı tavsiye etmeyiz.
Teknik elemanların 6 kalite kademesi vardır: Kötü, Vasat, Normal, İyi, Çok İyi ve Mükemmel.
Kalite ne kadar yüksekse alacağı maaş ta o kadar yüksek olur. Ayrıca, oynadığınız kategori ne kadar yüksekse , yine, ödeyeceğiniz maaş o kadar yüksek olur.
İsterseniz teknik elemanlarınızı kovabilirsiniz ancak, kontratlarının bitmesine ne kadar kaldığına bağlı olarak bir miktar tazminat da vermeniz gerekir.
Ayrıca, kontratlarının bitimine 10 hafta kala, kontratlarının biteceğine dair ve yeniden yenilemeniz için bir uyarı maili alırsınız.
Teknik elemanlarınız her antrenmandan sonra boştadırlar.
1. haftadan 33. haftaya kadar, her hafta maaş ödemesi yapılır.

Her sezon başında takıma katılan genç oyuncu hep aynı pozisyonda oluyor? Neden?
Bu sabit değildir, değişik sezonlarda değişik pozisyonlarda oynayabilen gençler gelecektir.

 

Bu sezon neden bir önceki sezondan daha kötü bir genç oyuncu takıma katıldı?
Takınma katılacak olan oyuncunun kalite ihtimali geniştir. Eğer yüksek kalitede bir genç takımınıza katılmışsa, şanslısınız demektir. Altyapı kademesi ve hangi kategoride olduğunuza bağlı olarak, çok düşük kalitede oyuncular da çıkabilir. (Daha fazlası için bir sonraki soruya bakınız.)

Altyapının faydası nedir?
Altyapı kademesinin her artışı, takıma katılacak genç oyuncunun asgari kalitesini de 1 puan arttırır. Tabi, ayrıca hangi kategoride olduğunuz da önemlidir.

Liste burada:

Kategori 1:
Basit Zemin: Q68 ->
Normal Zemin: Q69 ->
Gelişmiş Zemin: Q70 ->
Tam Teçhizat: Q71 ->
Zirve: Q72 ->

Bulunduğunuz kalitenin düşüklüğüne göre bu rakamlaradan kategori başına 1 düşmeniz gerekir.

En iyi taktik hangisidir?
Bu soruyu 100 değişik kişiye sorarsanız, 100 değişik cevap alırsınız. Kullanacağınız taktiği, oyuncularınızın kalitesine ve rakibinizin kullanacağı taktiğe bağlı olarak tercih etmelisiniz. Bu kılavuzun "Giriş ve başlangıç" bölümüne bakınız.

Takımsız oyuncular transfer listesine ne zaman eklenirler?
Takımsız oyuncular sezon içerisinde rastgele transfer listesine eklenirler. Yaşları 17-20 arasında değişirken kaliteleri de değişiklik gösterir.

Stat bozulmalarını ne zaman tamir etmeliyim?
Eğer stat bozulmalarını uzun zaman göz ardı ederseniz, stat güncellemenizi kaybedebilirsiniz. Eğer çok şanssız iseniz bu 5.000 koltukluk kapasite düşüşü de olabilir. Bozulmaları tamir et tuşuna tıklayarak tamirleri yapmak ise en uygun yoldur.

Antrenman kampları nasıl çalışır?
Antrenman kampları Takım Antrenmanı bölümünden ayarlanır. "Kalacak Yer" ne kadar iyi olursa oyuncuların o kadar iyi kondisyon yükler. Eğer "Yer", "Dışarıda" olursa takım morali daha fazla yükselir. Ve tabi "Sıkı" bir kamp "Boş Vakit"'ten daha faydalıdır.

VIP Salonları ne zaman satılabilir?
VIPler stadınıza sadece 3. kategori veya daha üstündeyseniz gelir. Ondan önce VIP salonları yaptırmanıza gerek yoktur.

Omen Oyun Transfer Yeri nedir?
Oyuncu satıp alabileceğiniz, oyuna ek bir yerdir. Ayrıca katılabileceğinin bir topluluk ta mevcuttur.

Takımımı nasıl silebilirim?
Silemezsiniz. Bunun için bir yöneticiye ulaşmanız veya "Destek" bölümünü kullanmanız gerekir.

Oyuncularıma isim verebilir miyim?
Evet, verebilirsin. Sadece oyuncuya ve "İsmi Değiştir" düğmenize tıklamanız yeterli.

Oyuncum için resim koyabilir miyim?
Evet, koyabilirsin. Bunun için oyuncu adına tıklamak ve "resim Yükle" bölümüne gitmek yeterlidir.

Kalitesi iyi olduğu müddetçe hangi koçu işe aldığım önemli midir?
Hayır değildir. Hepsi aynı işi yapacaktır.

Submitted by cebeser on 2008, March 28 - 3:55pm.