C. Düşme-Yükselme Maçları

Eğer pleyoflara ulaşma başarısı / başarısızlığı göstermiş iseniz, bu konuda biraz bilgi edinmek istersiniz. Öncelikle birbirinden apayrı iki tür pleyof maçı bulunmaktadır:

1. Yükselme pleyofları
Her departmanın 2. ve 3.sü yükselmek için pleyof maçları oynar. Pleyof maçları, aynı departmandaki 2. ve 3.lerin birbirleriyle yapacağı tek maç ile başlamış olur. Mesela, 3.kategori, 1.departmanın 2. ve 3.sü, 31. haftada ilk pleyof maçlarını birbirlerine karşı yaparlar. Bu maçın galibi, ikiz departmandaki aynı tür maçın galibi ile 32. haftada tek maç yapar ve yükselme finaline ulaşır. Örneğe devam edecek olursak, 3/1 deki 2. ve 3.lerin maç galibi 3/2 deki 2. ve 3.lerin maç galibi ile oynar. Bu maçı kazanan, artık bir üst ligin 11. veya 12.si ile son maçı yapacaktır. Yani, 3/1 ve 3/2'nin galibi 2/1'in 11. sırasındakiyle, 3/4 ve 3/4'ün galibi de 2/1'in 12. sırasındakiyle karşılaşır. Eğer alt kategorideki maçı kazanırsa, kazanan ve kaybeden bir sonraki sezona yer değiştirmiş olarak başlarlar. Bir takım u aşamalardan her hangi birinde kaybederse, pleyoflardan elenmiş olur.

2. Düşme pleyofları
Düşme pleyoflarını oynayacak takımlar, departmanda 11 ve 12. sırada olanlardır. Düşme pleyof maçı oynayacak olan takım 33.turda, yükselmek için daha önce yaptığı iki maçı da kazanan alt departman takımıyla, sadece bir maç yapar. Eğer düşme hattındaki takım kaybederse, oynadığı rakip ile yer değiştirerek yeni sezona başlar.

Notlar
- 1. kategori takımları yükselme pleyof maçları oynamaz.
- 6. kategori takımları düşme pleyof maçları oynamaz.
- Pleyof maçlarında ev sahibi avantajları kullanılmaz.
- Bütün pleyof maçları tarafsız bir sahada yapılır, takımınızın adının ikinci sırada olması deplasmanda oynayacağı anlamına gelmez.
- Maçlardan elde edilen hasılat her iki takım arasında eşit olarak bölüştürülür.

Submitted by cebeser on 2008, March 28 - 4:01pm.